Przedstawiamy nowy, niepowtarzalny filament w naszej stale poszerzanej ofercie. Oto filament PLA Rainbow Silk od ROSA 3D. Od początku do końca wyprodukowany w naszym zakładzie. Został opracowany przez ludzi, dla których jakość finalnego produktu stoi na pierwszym miejscu.

Każda szpula Rainbow Silk PLA jest unikatowa. Kolor od którego zaczyna się filament na szpuli jest inny dla każdej z nich. Dodatkowo poszczególne serie produktu mogą mieć inną długość przejść kolorystycznych. Oznacza to, że każdy wydruk stworzony przy użyciu tego tęczowego tworzywa jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

Warianty kolorystyczne filamentu PLA Rainbow Silk

Filament PLA Rainbow Silk od ROSA 3D posiada wyjątkową, przyciągającą oko kolorystykę. Kolory wchodzące w skład gradientu zostały dobrane tak, by tworzyły piękne przejście tonalne. Gradient tworzący ten filament składa się aż z 7 kolorów występujących w następującej kolejności: złoty, zielony, turkusowy, niebieski, fioletowy, różowy oraz pomarańczowy. Równie istotną cechą tego filamentu jest aksamitny połysk. Sprawia on, że powierzchnia wydruku wygląda wyjątkowo delikatnie i elegancko. Właściwości wizualne są zasługą unikalnego połączenia wykorzystanych w procesie produkcji składników.

 

Szpula filamentu PLA Rainbow Silk o wadze 0,8kg netto

Szpula filamentu PLA Rainbow Silk o wadze 0,8 kg netto

Dostępna jest również odmienna wersja kolorystyczna filamentu – PLA Rainbow Silk Ocean. Został stworzony z myślą o fanach zimnych, oceanicznych barw. W tworzącym go gradiencie widoczny jest głęboki błękit, świetlisty niebieski, granat, stal, turkus, morska zieleń, jasna zieleń i lazurowe tony.

Szpula filamentu PLA Rainbow Silk Ocean o wadze 0,8kg netto

Szpula filamentu PLA Rainbow Silk Ocean o wadze 0,8 kg netto

Właściwości fizyczne

PLA Rainbow Silk jest filamentem na bazie polilaktydu wzbogaconym unikalnym blendem materiałów. Druk tym materiałem to sama przyjemność. Nie wymaga komory ani wysokich temperatur ekstrudera. Z tego względu można go z powodzeniem wykorzystywać nawet w najprostszych drukarkach 3D. Dodatkową zaletę tego filamentu stanowi brak uciążliwego zapachu. Uzyskane wydruki charakteryzują się bardzo dobrą adhezją międzywarstwową. Oznacza to, że są trwałe i niełatwo ulegają pęknięciu. Łatwość druku filamentem PLA Rainbow Silk pozwala na uzyskanie wyjątkowo szczegółowych modeli.

 

Wazon i zamek wydrukowane z filamentu PLA Rainbow Silk. Masa wazonu – 386 g. Masa zamku – 578 g.

Wazon i zamek wydrukowane z filamentu PLA Rainbow Silk Ocean. Masa wazonu – 385 g. Masa zamku – 401 g.

Jak kontrolować kolory w wydruku z użyciem Rainbow Silk PLA?

Wielobarwny filament jest świetnym rozwiązaniem jeżeli chcemy w prosty sposób ożywić tworzone przez nas przedmioty.  Jego ogromną zaletą jest łatwość, z jaką można uzyskać interesujące, wielobarwne wydruki. Nie trzeba mozolnie zmieniać filamentu w trakcie wydruku. Nie jest też wymagane posiadanie drukarki z wieloma ekstruderami.

Różne wariacje kolorystyczne tego samego modelu wydrukowane z PLA Rainbow Silk

Różne wariacje kolorystyczne tego samego modelu wydrukowane z filamentu PLA Rainbow Silk.

Można kontrolować ilość przejść kolorystycznych oraz grubość warstwy kolorów. Jak to zrobić? Wystarczy odpowiednio dobrać parametry wydruku w programie do cięcia modeli. Pełne przejście kolorystyczne (wszystkie barwy) następuje co ok. 240 g filamentu. Zwiększając gęstość wypełnienia, zwiększymy masę gotowego wydruku. Rezultatem jest większa liczba przejść kolorów.

Wydruki gekonów wykonane z filamentu PLA Rainbow Silk Ocean

Wydruki gekonów wykonane z filamentu PLA Rainbow Silk Ocean. Ich zaokrąglone bryły ładnie ukazują jak materiał opalizuje w sztucznym świetle.

Zbliżenie na wydruk wazonu wykonany z wykorzystaniem PLA Rainbow Silk

Zbliżenie na wydruk wazonu wykonany z wykorzystaniem PLA Rainbow Silk. Faktura wydruku w sztucznym świetle łudząco przypomina aksamitną tkaninę.

Jak drukować z filamentu PLA Rainbow Silk?

Parametry druku

Temperatura ekstruzji [st. C]185-225
Temperatura stołu [st. C]40-60 *
Prędkość druku [mm/s]60-80
Dystans retrakcji [mm]direct drive: 1 - 4
Prędkość retrakcji [mm/s]direct drive: 45
Nawiew [%]50-100
Kompatybilne stoły roboczeAluminium, szkło, PEI, PC

*można drukować na zimnym stole

Jaka temperatura dyszy i prędkość wydruku dla filamentu PLA Rainbow Silk?

Parametry druku filamentem Rainbow Silk PLA nie odbiegają od typowych ustawień stosowanych dla filamentów PLA. W związku z tym zaleca się stosowanie temperatur w zakresie 185-225°C. Można uzyskać bardziej połyskującą powierzchnię gotowego wydruku zwiększając temperaturę ekstruzji. Jak już mowa o ekstruzji to warto wspomnieć o prędkościach wydruku. Większa prędkość wydruku wymaga wyższej temperatury ekstruzji. Optymalna prędkość wydruku dla PLA Rainbow Silk mieści się w przedziale 60-80 mm/s.

Jaką dyszą drukować filament PLA Rainbow Silk?

Do druku z wykorzystaniem PLA Rainbow Silk można użyć dyszy o średnicy otworu wynoszącej od 0,2 mm do 1 mm. Dzięki wyjątkowo łatwej pracy z filamentem PLA Rainbow Silk do druku wystarczy dysza mosiężna będąca standardowym wyposażeniem większości drukarek 3D. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by użyć dyszy wykonanej z innego materiału np. ze stali hartowanej. Nie jest też wymagany specyficzny heatbreak. Dobrze sprawdzi się zarówno taki z rurką teflonową, jak i wykonany w całości z metalu.

Należy pamiętać, że optymalna temperatura druku zależna jest od materiału, z którego wykonano dyszę i heatbreak.

Filament PLA Rainbow Silk nadaje się do użycia zarówno w drukarkach z podawaniem typu direct drive jak i bowden. Warto mieć na uwadze kąt pod jakim podawany jest filament do hotendu. Zbyt ostry kąt w połączeniu z gwałtownymi ruchami głowicy może powodować pękanie filamentu.

Grzana komora nie jest wymagana do uzyskania bardzo dobrych rezultatów. Jej użycie będzie miało korzystny wpływ na adhezję międzywarstwową w gotowym wydruku.

Wydruki oświetlone światłem słonecznym. Jak widać w silnym świetle barwy nabierają wyjątkowej intensywności.

Na jakim stole drukować PLA Rainbow Silk?

Filament nadaje się do druku na różnych typach podłoża. Można wykorzystać szkło, nakładkę PC, płytę PEI , jak i płytę aluminiową. Materiał nie wymaga podgrzewanego stołu.  Warto mieć jednak na uwadze fakt, że podgrzewane podłoże zwiększa przyleganie wydruku do powierzchni. By uzyskać jak najlepsze rezultaty warto zwiększyć przyczepność wydruku do podłoża. W tym celu na podłoże należy nanieść cienką warstwę preparatu adhezyjnego. W przypadku płyty PEI preparat adhezyjny może dodatkowo pomóc oderwać gotowy wydruk bez uszkadzania podłoża. Przy złożonych wydrukach można poprawić ten parametr wykorzystując taśmę malarską lub klej w sztyfcie.

Model gekona siedzący na szpuli filamentu PLA Rainbow Silk Ocean

Model gekona siedzący na szpuli filamentu PLA Rainbow Silk Ocean.

Zastosowania

W świecie druku 3D masz praktycznie nieograniczone możliwości tworzenia. Jednak jeżeli potrzebujesz sugestii, co można stworzyć przy użyciu Rainbow Silk PLA to  jesteś w dobrym miejscu. Filament nada się idealnie do tworzenia niepowtarzalnych zabawek i figurek dla najmłodszych. Dzieci oniemieją z zachwytu widząc tęczowe zamki i jednorożce. Innym zastosowaniem, w którym dobrze sprawdzi się ten wielobarwny materiał są wszelkiego rodzaju upominki i breloczki. Obdarowane osoby z pewnością będą pod wrażeniem niepowtarzalnego koloru i połysku. Ciekawym pomysłem jest użycie tego filamentu do stworzenia wielu kopii tego samego przedmiotu. Każdy kolejny każdy wydruk będzie miał unikalny kolor.

Podsumowując, filament PLA Rainbow Silk można zastosować do wydruku:

– zabawek,

– figurek,

– ozdób,

– breloczków,

– niepowtarzalnych upominków dla rodziny i znajomych,

– wielokolorowych wariantów tego samego przedmiotu.

Zbliżenie na drzewka znajdujące się przed zamkiem

Zbliżenie na drzewka znajdujące się przed zamkiem. Wydruk wykonany z filamentu PLA Rainbow Silk z użyciem dyszy o średnicy 0,4 mm. Wydruki wykonane tym materiałem charakteryzują się wysokim stopniem odwzorowania szczegółów wyjściowego modelu.

Na każdą szpulę nawinięte jest 800 g wielobarwnego filamentu. Jak łatwo policzyć w jednej szpuli znajdują się ponad 3 pełne cykle kolorów tęczy lub oceanu.

Do końca czerwca zarówno PLA Rainbow Silk jak i PLA Rainbow Silk Ocean są dostępne w promocji.