Ciemność nie musi być synonimem nudy. Poznaj sekret fotoluminescencji filamentów i dowiedz się jak uzyskać zadowalający efekt świetlny twoich projektów. Przejdź dalej, a odkryjesz jakie możliwości tworzenia oferują filamenty świecące w ciemności z oferty Rosa3D.
Filamenty Glow in the Dark dostępne w ofercie Rosa3D to wyjątkowy typ materiałów. Dzięki zastosowanym dodatkom o fotoluminescencjnych właściwościach, pozwalają uzyskać niesamowite efekty świetlne dostrzegalne po zmroku. Wystarczy naświetlić wydruk światłem dziennym lub tym pochodzącym z oświetlenia sztucznego i możesz się cieszyć wydrukami 3D świecącymi w ciemności.
W ofercie Rosa3D posiadamy duży wybór materiałów z serii Glow in the Dark – pozwala to na wykorzystanie ich w wielu projektach. Wśród nich znajdziesz: PLA Starter Glow in the Dark Green oraz PLA Starter Glow in the Dark Blue. Potrzebujesz bardziej wytrzymałego materiału? PET-G Standard Glow in the Dark Green będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Zależy Ci na elastycznych właściwościach wydruku? W ofercie Rosa3D znajdziesz ROSA-Flex 88A Glow in the Dark Green oraz ROSA- Flex 96 A Glow in the Dark Green.
Przejdź do sklepu i zamów już dziś.
SPIS TREŚCI
Z czego wynika efekt świetlny?
Wśród niektórych użytkowników drukarek 3D istnieje przekonanie, że filamenty świecące w ciemności są radioaktywne. Nic bardziej mylnego! Efekt świetlny nie wynika z radioluminescencji (promieniowania jądra atomów). Możliwość świecenia w ciemności zawdzięczają fotoluminescencji, czyli zjawisku świecenia światłem własnym po uprzednim naświetleniu.
To znaczy, że wydruki wykonane z użyciem filamentu Glow in the Dark absorbują światło, które później emitują przez pewien czas. Nasze filamenty mogą świecić nawet do 12 godzin, jednak najlepsze efekty są widoczne przez pierwsze 2-3 godziny.
Dodatki zapewniające świecenie są nietoksyczne i mogą być naświetlane dowolną ilość razy. Trwałość pigmentu zapewniającego efekt świecenia w ciemności może utrzymywać się nawet przez okres 15 lat.
Do produkcji naszych świecących filamentów wykorzystujemy pigment, którego bazę stanowi glinian strontu. Nie wykazuje on właściwości radioaktywnych, nie jest palny, czy też toksyczny. Dzięki temu z powodzeniem może być używany także w hobbystycznym druku 3D.
Jest to fotoluminescencjny dodatek nowej generacji przewyższający pigmenty oparte na siarczkach pod względem: długotrwałości świecenia, stabilności, bezpieczeństwa oraz intensywności efektu świetlnego.
W jakim kolorze mogą świecić wydruki 3D?
W ofercie Rosa3D posiadamy filamenty świecące na kolor zielony oraz niebieski. Należy zaznaczyć, że filamenty emitujące zielone światło są bardziej intensywne i świecą przez dłuższy czas. Jednak to nie umniejsza niebieskiemu filamentowi Glow in the Dark, który zachwyca swoim niecodziennym światłem. Dodatek gwarantujący emisje niebieskiego światła zastosowaliśmy w PLA Glow in the Dark Blue.
Jak regulować intensywność efektu świetlnego?
Intensywność oraz kolor emitowanego światła zależą przede wszystkim od zastosowanego dodatku do produkcji filamentu. W Rosa3D stawiamy na materiały najwyższej jakości, a ilość dodanego pigmentu fotoluminescencyjnego jest na tyle duża, by filamenty od Rosa3D świeciły naprawdę intensywnie.
Modele 3D wydrukowane z wykorzystaniem filamentu Rosa 3D z serii Glow in the Dark mogą świecić z różną intensywnością. Od czego to zależy?
Pierwszym parametrem jest grubość ścianek wydruku 3D oraz stopień wypełnienia. Im więcej użytego materiału oraz grubsze ścianki, tym bardziej intensywna emisja świetlna. Zjawisko to można wykorzystać w przypadku litofanów – drukowanych zdjęć lub grafik. Miejsca z grubszymi ściankami świecą mocniej. Tam, gdzie użyto mniejszą ilość filamentu efekt emisji światła będzie mniej intensywny.
Kolejnym sposobem wpływania na efekt świetlny jest długość oraz intensywność naświetlania filamentu. Im dłużej wydruk będzie wystawiony na intensywne światło (dzienne lub sztuczne – pochodzące z żarówki) tym mocniejszy i dłuższy będzie efekt świecenia w ciemności. Krótszy czas naświetlania lub mniej intensywne światło będą prowadziły do zmniejszenia zjawiska fotoluminescencji.
Czy wszystkie materiały mogą świecić w ciemności?
Materiałami idealnymi do produkcji filamentów świecących w ciemności są te, których baza jest przezroczysta. PLA, PET-G oraz Flex (TPU) nadają się do tego celu wprost idealnie. Im bardziej przejrzysty jest materiał bazowy, tym bardziej intensywny efekt emisji światła. Warto nadmienić, że nie wszysztkie rodzaje PLA są na tyle przezroczyste, aby mogły dać satysfakcjonujący efekt świecenia. PLA z dodatkami poprawiającymi udarność czy stabilizację temperaturową zazwyczaj są mają barwę mleczną – są mało przezierne. Do produkcji PLA Glow in the Dark od ROSA3D dobraliśmy specjalny, możliwie najbardziej przezroczysty typ PLA, dlatego uzyskaliśmy naprawdę znakomity efekt.
Filamenty takie jak np. ASA charakteryzują się mlecznym odcieniem materiału bazowego, więc efekt świetlny byłby tłumiony.
Jak drukować?
Zastosowany dodatek fotoluminescencyjny do produkcji filamentów z serii Glow in the Dark zapewniający efekt świecenia w ciemności wydruków 3D jest mocno ścierny. Wynika to z jego budowy i właściwości. Może więc mieć destrukcyjny wpływ na mosiężną dyszę drukującą. Zalecamy stosowanie bardziej trwałej i odpornej na ścieranie dyszy stalowej.
Pigment fotoluminescencyjny wpływa także na cechy filamentu – jest on nieco twardszy, a nitka bardziej krucha. Nie jest to wada produkcyjna, a jedynie właściwości wynikające z zastosowanego dodatku. W związku z tym zalecamy poniesienie temperatury ekstruzji (o ok. 5-10 stopni) oraz zmniejszenie prędkości druku. Średnica dyszy 0,4 mm będzie odpowiednia, jednak zalecamy większe rozmiary.
Przykłady zastosowania filamentów Glow in the Dark z oferty Rosa3D
Filamenty od Rosa3D, które posiadają właściwości świecenia w ciemności mogą znaleźć wiele ciekawych zastosowań.
Najczęściej są one wykorzystywane w druku hobbystycznym do przygotowania różnego rodzaju figurek, które zachwycają blaskiem w ciemnym otoczeniu.
Mogą także posłużyć do przygotowania różnego rodzaju dekoracji do pokoju dziecięcego. Wiele dzieci ma problem z oswojeniem się z ciemnością. Przygotowane ozdoby na sufit w przyjaznych kształtach i dodatkowo świecące w ciemności mogą pomóc w pokonaniu lęku.
Kolejne ciekawe zastosowanie znaleźliśmy wśród pasjonatów nurkowania. Filament świecący w ciemności został wykorzystany jako element ekwipunku nurka. Pu uprzednim naświetleniu zapewni on dobrą widoczność w ciemnych głębinach.
Podobnie pasjonaci dronów cenią sobie elementy świecące w ciemności, które pozwalają łatwo dostrzec obiekt po zmroku. W przypadku obiektów latających często drukowane są osłony elementów wrażliwych lub narożników drona z elastycznego TPU – ROSA-Flex Glow in the Dark Green.
Podobne zastosowanie właściwości świecących wykorzystują służby utrzymania ruchu i BHP, które zabezpieczają wystające części maszyn i urządzeń nakładkami wydrukowanymi z materiałów Glow in the Dark. Dzięki temu, w sytuacji zaniku prądu unikniemy zahaczenia czy uderzenia o sprzęt w trakcie ewakuacji.
Podsumowując, filamenty Glow in the Dark od Rosa3D oferują ogromne możliwości dla każdego twórcy, niezależnie od doświadczenia w druku 3D. Nie ważne czy jesteś hobbystą, chcesz ożywić nocą swoje projekty, czy też potrzebujesz rozwiązań bardziej praktycznych.
Zachęcamy Cię do eksplorowania możliwości, jakie oferują filamenty Glow in the Dark. Zostań jednym z tych, którzy przełamują granice druku 3D i wprowadzają innowacje do swoich projektów.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych produktów, skontaktuj się z nami, a my z przyjemnością Ci pomożemy.
Odwiedź nasz sklep internetowy i zacznij tworzyć już dziś!