Marzy Ci się drukowanie z drewna? Masz już za sobą testy filamentów „drewnianych”, które z drewnem miały wspólny co najwyżej kolor? Ich stosunek ceny do jakości Cię zawiódł? A może starasz się być less-waste i czujesz, że druk 3D oddala Cię od tego celu? Chcesz żeby filament, którego używasz, nie zaśmiecał nadmiernie planety?

W naszej ofercie znajdziesz kompostowalny, nawet w przydomowym kompostowniku, filament BioWOOD. Co więcej, dodatek prawdziwych włókien drewnianych sprawia, że już po wyjęciu szpuli z opakowania czujesz przyjemny zapach drewna. A do obróbki wydruku możesz stosować te same metody, które sprawdzają się dla drewna. Filament jest sprzedawany po 500g netto, w przystępnej cenie.

Z czego składa się filament BioWOOD od ROSA3D?

Biowood jest materiałem kompozytowym. Drewniany filament nie jest kolejnym PLA z domieszką, jego głównymi składnikami są: polikaprolakton (PCL), poliester, skrobia, lignina, żywice naturalne, woski i oleje, naturalne kwasy tłuszczowe, celuloza i włókna naturalne.

Szpula filamentu BioWOOD o wadze 0,5kg netto

Dzięki dodatkowi włókien drewnianych filament, a co za tym idzie wydruk, zyskuje drewniany zapach i podatność na obróbkę mechaniczną. Dzięki lepiszczom
i żywicom możliwa jest produkcja materiału w formie żyłki (o średnicy 1,75 mm w naszym przypadku), a następnie nawinięcie jej na szpulę.

Wydruki z materiału BioWOOD przypominają swoją strukturą naturalne drewno. Dzięki porowatej strukturze świetnie chłoną farbę. Można je również z powodzeniem bejcować, szlifować i kleić.

3D Benchy wydrukowane z filamentu BioWOOD a następnie zabejcowane

Drewniana beczka wydrukowana z filamentu BioWOOD pomalowana farbami modelarskimi

Ze względu na obecność włókien drewnianych, materiał nie jest ognioodporny.

Surowiec, z którego wykonano filament BioWOOD jest zgodny z przepisami europejskimi:

  • Rozporządzeniem (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r.;
  • Rozporządzeniem Komisji (UE) nr 10/2011 z dnia 14 stycznia 2011 r.

Powyższe rozporządzenia regulują czy surowiec może być dopuszczony do kontaktu z żywnością. Jednak w przypadku produktów, które mają kontakt z żywnością, to wytwórca produktu końcowego musi przeprowadzić certyfikację dotyczącą konkretnego wyrobu.

Jak drukować z filamentu BioWOOD?

Parametry druku

Temperatura ekstruzji [st. C]170-200 *
Temperatura stołu [st. C]40-50 **
Prędkość druku [mm/s]60-80
Dystans retrakcji [mm]direct drive: 1 - 4
Prędkość retrakcji [mm/s]direct drive: 45
Nawiew [%]50-100
Kompatybilne stoły roboczeAluminium, szkło, PEI, PC

*zmiana temperatury ekstruzji wpływa na odcień wydruku

**można drukować na zimnym stole

Jaka temperatura dyszy dla BioWOOD?

Ze względu na obecność włókien drewnianych, temperatura ekstruzji nie powinna być zbyt wysoka, gdyż może to doprowadzić do zwęglenia filamentu i zapchania dyszy. Co więcej, poprzez temperaturę druku możemy kontrolować wybarwienie poszczególnych partii wydruku. Dla dyszy mosiężnej rekomendujemy temperatury z przedziału 170-200oC.

Skoro już o temperaturze dyszy mowa, musimy wspomnieć o prędkości ekstruzji. Im szybciej drukujemy tym większej temperatury potrzebujemy, żeby utrzymać wartość ciśnienia jakiemu poddany jest materiał na odpowiednim poziomie. W naszych testach materiał drukował się bezproblemowo przy prędkościach 60-80 mm/s.

Jaką dyszą drukować filament BioWOOD?

Ze względu na rozmiar włókien – sugerujemy stosowanie dyszy o średnicy otworu większej lub równej 0,4 [mm]. Dysza mosiężna nie powinna mieć problemów z drukiem ciągłym tego materiału. Jeśli chodzi o heatbreak możliwy jest druk zarówno z użyciem łącznika z rurką teflonową jak i łącznika full-metal.

Na optymalną temperaturę druku będzie miał oczywiście wpływ materiał, z którego wykonano zarówno dyszę jak i heatbreak.

Drukowanie BioWOODem na ekstruderze typu Bowden jest możliwe. Trzeba mieć jednak świadomość, że materiał jest sztywny i kruchy. Gwałtowne ruchy głowicy, czy zbyt duży kąt zgięcia filamentu wprowadzanego do hotendu mogą skutkować pęknięciem filamentu.

Miska i kubek wydrukowane z filamentu BioWOOD

Materiał nie wymaga grzanej komory, a wręcz powinien być drukowany bez zamknięcia. Zamknięcie komory zazwyczaj wpływa korzystnie  na spójność warstw materiału i zapobiega powstawaniu zjawiska skurczu – ale akurat nie w tym przypadku. Materiał BioWood nie wykazuje tendencji skurczowych i ma niską odporność termiczną,  sama nitka filamentu wchodząca do głowicy drukującej może zmięknąć pod wpływem zbyt wysokiej temperatury panującej we wnętrzu urządzenia. Zmięknienie zaś może skutkować utrudnionym podawaniem filamentu (nitka będzie zbyt miękka, aby radełko poprawnie ją podawało) a nawet zapchaniem dyszy. Zalecamy druk w otwartej komorze.

Na jakim stole drukować drewniany filament?

Materiał można drukować na różnych powierzchniach, bez konieczności podgrzewania: zarówno na stole ze szkła, nakładce PC, na płycie PEI jak i na płycie aluminiowej. Przy PEI rekomendujemy stosowanie cienkiej warstwy preparatu adhezyjnego, żeby móc potem oderwać wydruk bez uszkadzania stołu. Oczywiście zawsze należy upewnić się, że odległość dyszy od stołu jest dostosowana do wysokości warstwy. W zależności od wielkości pola przylegania do stołu roboczego i geometrii wydruku (na którą składa się gęstość i rodzaj wypełnienia, liczba ścianek bocznych, górnych i dolnych, podpory itd.) występują różne naprężenia, a w związku z tym – mogą pojawiać się problemy z przyleganiem do stołu. W celu poprawy adhezji, można podnieść temperaturę stołu lub zastosować standardowe rozwiązania takie jak: taśma malarska, żel w sprayu, klej w sztyfcie itp.

Figurka wydrukowana z filamentu BioWOOD – autor zdjęć i wydruków: Sebastian Pontus

Nie należy się spieszyć ze zdejmowaniem wydruku ze stołu, bowiem dopiero całkowite wystygnięcie zapewnia usztywnienie modelu i zapobiega zniekształceniu go rękami bądź narzędziami. Wydruk bezpiecznie jest zdjąć ze stołu roboczego, kiedy temperatura płyty grzewczej spadnie do temperatury pokojowej.

Czy BioWOOD nitkuje?

Materiał charakteryzuje się stosunkowo wysokim płynięciem, wyższym niż PLA Starter, wobec czego przy niektórych modelach nie unikniemy nitkowania. W celu zminimalizowania liczby nitek, trzeba będzie znaleźć optymalne parametry retrakcji  (różne w zależności od tego czy drukarka ma podawanie typu Bowden czy Direct), prześledzić jakie ruchy niedrukujące wykonuje drukarka w danym programie, dostosować odpowiednią temperaturę i prędkość druku. Plus jest taki, że nitki da się szybko i bezproblemowo usunąć nie pozostawiając śladów na wydruku. Można to zrobić ręką, ostrzem noża lub wykorzystać papier ścierny.

Szachy wydrukowane z filamentu BioWOOD – autor zdjęć i wydruków: Sebastian Pontus

Zastosowania

Na tym polu ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia! Oto kilka propozycji wykorzystania BioWOODa od nas:

-instrumenty muzyczne (na przykład skrzypce – posłuchaj i zobacz jak grają na naszej stronie na Facebooku!),

-naczynia,

-meble,

-zabawki/zawieszki,

-ozdoby.

Skrzypce wydrukowane z filamentu BioWOOD

Sowy wydrukowane z filamentu BioWOOD – autor zdjęć i wydruków: Jakub Rosły

Parametry techniczne

BioWOOD charakteryzuje się najniższą temperaturą mięknięcia spośród wszystkich filamentów dostępnych obecnie w naszej ofercie. Najbliżej mu do PLA Starter, którego HDT wynosi 55°C.

Właściwości fizyczne

Temperatura mięknięcia [st. C]50
Gęstość [kg/m^3]1260
Moduł sprężystości [MPa]3200
Wytrzymałość na rozciąganie [MPa]36
Poniżej kilka wykresów pozwalających porównać filamenty z serii Bio do PLA Starter.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o parametrach technicznych filamentu BioWOOD, pobierz kartę techniczną (TDS) ze strony produktu.

Chcesz wypróbować BioWOOD? Przejdź do sklepu!

Dostępna jest 50g paczka, idealna do pierwszych testów.