Przedstawiamy nowy wariant kolorystyczny naszego wyjątkowego, wielokolorowego filamentu. Oto filament PLA Rainbow Silk Fire od ROSA 3D. Przy jego pomocy możesz uzyskać niepowtarzalne, ogniste wydruki.

Ogniste kolory filamentu PLA Rainbow Silk Fire

Filament PLA Rainbow Silk Fire od ROSA 3D posiada niepowtarzalną, ognistą kolorystykę. Intensywne, ciepłe barwy w połączeniu z wysokim połyskiem sprawiają, że wydruki wykonane z tego filamentu przyciągającą oko. Przejście tonalne tworzące ten niepowtarzalny filament składa się z ognistych odcieni: głębokiej czerwieni, świetlistej pomarańczy, żółci oraz złocistych tonów. Równie istotną cechą PLA Rainbow Silk Fire co odpowiedni dobór kolorów jest silny połysk.  Dzięki niemu kolory są intensywniejsze. Dodatkowo ostry kąt załamania światła sprawia, że refleksy mieniące się na powierzchni wydruków dodają im życia. Zachwycające właściwości wizualne są zasługą unikalnego blendu materiałowego. 

 

ROSA3D PLA Rainbow Silk Fire spool

Szpula filamentu ROSA3D PLA Rainbow Silk Fire.

Właściwości fizyczne filamentu PLA Rainbow Silk Fire

PLA Rainbow Silk Fire, podobnie jak pozostałe wersje PLA Rainbow Silk, wykonano z blendu materiałów na bazie polilaktydu (PLA). Materiał ten nie wymaga komory ani podgrzewanego stołu.  Można go z powodzeniem wykorzystywać nawet w najprostszych drukarkach 3D. Dodatkowo materiał nie wydziela nieprzyjemnego zapachu podczas druku. Wykonane z tego filamentu wydruki charakteryzują się bardzo dobrą adhezją międzywarstwową. Oznacza to, że są trwałe i niełatwo ulegają pęknięciu. 

 

ROSA3D PLA Rainbow Silk_Fire printout 1

Model płomienia wydrukowany z PLA Rainbow Silk Fire. Wysoki połysk filamentu uwypukla nieregularną formę wydruku.

Jak kontrolować kolory w wydruku z użyciem PLA Rainbow Silk Fire?

Druk 3D z  użyciem wielobarwnego filamentu jest świetnym rozwiązaniem jeżeli chcemy tworzonym przez nas przedmiotom nadać niepowtarzalny wygląd.  Jego ogromną zaletą jest łatwość, z jaką można uzyskać interesujące, wielobarwne wydruki. Nie trzeba mozolnie zmieniać filamentu w trakcie wydruku. Nie jest też wymagane posiadanie drukarki z wieloma ekstruderami. 

Odpowiednio dobierając parametry wydruku w programie do cięcia modeli na warstwy (tzw. slicerze) możliwe jest ustalenie ilości przejść kolorystycznych oraz grubość warstwy kolorów. Jak to zrobić? Pełne przejście kolorystyczne wszystkich barw PLA Rainbow Silk Fire następuje co ok. 200 g filamentu. Wystarczy zatem odpowiednio dobrać ilość ścian oraz procent wypełnienia modelu. Program poinformuje, ile gramów materiału zostanie zużyte do wykonania wydruku. Zwiększając masę wydruku uzyskamy większą liczbę przejść kolorów. 

 

ROSA3D PLA Rainbow Silk_Fire printout 2

Wydruki płomienia i pieska wykonane z filamentu PLA Rainbow Silk Fire.

Jak drukować z filamentu PLA Rainbow Silk Fire?

Parametry druku

Temperatura ekstruzji [st. C]195-225 *
Temperatura stołu [st. C]40-60 **
Prędkość druku [mm/s]60-80
Dystans retrakcji [mm]direct drive: 1 - 4
Prędkość retrakcji [mm/s]direct drive: 45
Nawiew [%]50-100
Kompatybilne stoły roboczeAluminium, szkło, PEI, PC

*można drukować na zimnym stole

Jaka temperatura dyszy i prędkość wydruku dla filamentu PLA Rainbow Silk Fire?

Parametry druku filamentemPLA Raibow Silk Fire nie odbiegają znacząco od typowych ustawień stosowanych dla filamentów PLA. Zalecana jest jednak nieco wyższa temperatura ekstruzji niż w przypadku filamentów z serii PLA Starter. Odpowiednie będą temperatury w zakresie 200-225°C. Zwiększenie temperatury ekstruzji pozwala uzyskać bardziej połyskującą powierzchnię gotowego wydruku. Optymalna prędkość wydruku dla PLA Rainbow Silk Fire mieści się w przedziale 60-80 mm/s. 

Jaką dyszą drukować filament PLA Rainbow Silk Fire?

Do druku z wykorzystaniem PLA Rainbow Silk Fire można użyć dyszy o średnicy otworu wynoszącej od 0,4 mm do 1 mm. Do druku w zupełności wystarczy dysza mosiężna będąca standardowym wyposażeniem większości drukarek 3D. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by użyć dyszy wykonanej z innego materiału np. ze stali hartowanej. Nie jest też wymagany specyficzny heatbreak. Dobrze sprawdzi się zarówno taki z rurką teflonową, jak i wykonany w całości z metalu. 

Należy pamiętać, że optymalna temperatura druku zależna jest od materiału, z którego wykonano dyszę i heatbreak i powinna być indywidualnie dobrana do konkretnej drukarki. Optymalne parametry można ustalić wykonując testowe wydruki.

Filament PLA Rainbow Silk Fire nadaje się do użycia zarówno w drukarkach z podawaniem typu direct drive jak i bowden. Warto mieć na uwadze kąt pod jakim podawany jest filament do hotendu. Zbyt ostry kąt w połączeniu z gwałtownymi ruchami głowicy może powodować pękanie filamentu. Dla lepszego płynięcia materiału możesz też zastosować pastę termoprzewodzącą. Należy w tym celu rozłożyć hotend i zaaplikować niewielką ilość pasty na gwint na który nakręca się radiator.

Grzana komora nie jest wymagana do uzyskania bardzo dobrych rezultatów. Jej użycie będzie miało korzystny wpływ na adhezję międzywarstwową w gotowym wydruku.

ROSA3D PLA Rainbow Silk_Fire printout 4

Model ruchomej jaszczurki stworzony z filamentu PLA Rainbow Silk Fire.  

 

Na jakim stole drukować PLA Rainbow Silk Fire?

Do druku z wykorzystaniem PLA Rainbow Silk Fire można wykorzystać szkło, nakładkę PC, płytę PEI lub płytę aluminiową. Materiał nie wymaga drukarki z podgrzewanym stołem.  Podgrzewane podłoże zwiększa przyczepność wydruku do powierzchni. W przypadku braku podgrzewania stołu zalecane jest wykorzystanie środka adhezyjnego. Na rynku dostępne są specjalne środki przeznaczone do tego celu. Można też wykorzystać inne środki takie jak klej w sztyfcie lub lakier do włosów. 

Zastosowania PLA Rainbow Silk Fire

W świecie druku 3D masz praktycznie nieograniczone możliwości tworzenia. Jednak jeżeli potrzebujesz sugestii, co można stworzyć przy użyciu PLA Rainbow Silk Fire to  jesteś w dobrym miejscu. Filament nada się idealnie do tworzenia niepowtarzalnych zabawek i figurek dla najmłodszych. Dzieci oniemieją z zachwytu widząc tęczowe zamki i jednorożce. Innym zastosowaniem, w którym dobrze sprawdzi się ten wielobarwny materiał są wszelkiego rodzaju upominki i breloczki. Obdarowane osoby z pewnością będą pod wrażeniem niepowtarzalnego koloru i połysku. Ciekawym pomysłem jest użycie tego filamentu do stworzenia wielu kopii tego samego przedmiotu. Każdy kolejny każdy wydruk będzie miał unikalny kolor. 

Podsumowując, filament PLA Rainbow Silk Fire można zastosować do wydruku: 

– zabawek, 

– figurek, 

– ozdób, 

– breloczków, 

– niepowtarzalnych upominków dla rodziny i znajomych, 

– wielokolorowych wariantów tego samego przedmiotu. 

Na każdej szpuli znajduje sie 800 g wielobarwnego filamentu. Daje to aż 4 pełne cykle ognistych kolorów.