Czy marzyłeś o tworzeniu wydruków 3D o powierzchni gładkiej jak tafla szkła? A może szukasz filamentu łatwego w post-processingu, który pozwoli Ci osiągnąć niepowtarzalny wygląd Twoich prac? Niezależnie od tego czy jesteś doświadczonym użytkownikiem drukarki 3D, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, mamy dla ciebie kilka wskazówek, które mamy nadzieję, ułatwią Ci pracę z filamentem PVB.

W tym artykule poznasz wyjątkowe właściwości filamentu PVB, który dzięki łatwości obróbki alkoholem izopropylowym (IPA), stanowi ciekawą propozycje dla użytkowników hobbystycznych drukarek 3D. Znajdziesz tu porady dotyczące drukowania i post-processingu PVB, wskazówki na temat utrzymania jakości filamentu, oraz inspiracje do wykorzystania tego materiału w Twoich przyszłych projektach.

Przejdź dalej, a dowiesz się więcej.

Filament PVB – Poliwinylobutyral

Poliwinylobutyral, inaczej PVB, to termoplastyczny polimer powszechnie stosowany m.in. jako folia do klejenia dwóch warstw tafli szkła w szybach samochodowych. W świece druku 3D materiał PVB, zyskał uznanie dzięki możliwości łatwej obróbki alkoholem izopropylowym pozwalającej na uzyskanie gładkich wydruków 3D.

Pod względem łatwości drukowania filament PVB można porównać z PLA. Docenią go szczególnie użytkownicy drukarek 3D poszukujący wrażeń estetycznych, dla których priorytetem jest uzyskanie gładkiej powierzchni modelu czy też możliwość tworzenia mocno transparentnych wydruków 3D.

Wytrzymałość temperaturowa PVB także jest zbliżona do PLA – materiał zaczyna odkształcać się w temperaturze ok 60⁰C, ale już w 55⁰C jego powierzchnia staje się klejąca.

W ofercie ROSA3D Filaments znajdziesz dwie wersje PVB: kolory transparentne i kryte. Do transparentnych materiałów należą: PVB Natural, PVB Smooth Blue Transparent oraz PVB Smooth Green Transparent. Sprawdzą się świetnie w tworzeniu przejrzystych modeli drukowanych w trybie wazy.

Wśród materiałów o mniejszej transparentności znajduje się PVB Navy Smooth, a kolory całkowicie kryte to: PVB Smooth Black, PVB Smooth Red, PVB Smooth Turquoise oraz PVB Smooth Yellow.

Kartę techniczną materiału znajdziesz tutaj.

Szpule filamentu do druku 3D PVB Natural, Smooth Green Transparent, Smooth Blue Transparent, Navy Smooth

Filament 3D PVB Natural, PVB Smooth Green Transparent, PVB Smooth Blue Transparent, PVB Navy Smooth .

 

Szpule filamentu do druku 3D PVB Smooth Red, PVB Smooth Black, PVB Smooth Turquoise oraz PVB Smooth Yellow

Filament do druku 3D PVB Smooth Red, PVB Smooth Black, PVB Smooth Turquoise oraz PVB Smooth Yellow

 

Parametry drukowania PVB

PAMIETAJ! PVB jest materiałem silnie higroskopijnym. W związku z tym intensywnie chłonie wilgoć z otoczenia. Jeżeli zależy ci na udanych wydrukach pamiętaj, aby zawsze, przed każdym drukowaniem wysuszyć filament w temperaturze ok 45 ⁰C przez 4– 8 godzin.

UWAGA! Ustaw na suszarce do filamentu minimalną temperaturę 45 ⁰C, a jeżeli suszysz materiał w piekarniku, najpierw nagrzej i ustabilizuj temperaturę, a następnie włóż szpulę filamentu. Jeżeli w wyniku histerezy temperatura przekroczy 55⁰C, zewnętrzne zwoje na szpulce mogą się ze sobą skleić.

Suszarkę do filamentu znajdziesz w naszym sklepie internetowym – kup teraz.

Zawsze chowaj szpulę z powrotem do worka z pochłaniaczem wilgoci. Zapewni Ci to bezproblemowy i udany druk 3D.

 

Parametry druku

Temperatura ekstruzji [st. C]200-225
Temperatura stołu [st. C]65-75
Prędkość druku [mm/s]60-80
Dystans retrakcji [mm]Bowden: 2-4; Direct: 0,5-2
Prędkość retrakcji [mm/s]Bowden: 40-70 ; Direct: 30-45
Nawiew [%]50 – 100
Kompatybilne stoły roboczegładka płyta PEI oraz płyta satynowa

 

PVB doskonale klei się do gładkiej płyty PEI oraz płyty satynowej. Nie zalecamy drukowania na teksturowanej płycie – może powodować problemy z przyczepnością drukowanego modelu.

 

Wygładzanie IPA

Niewątpliwą zaleta PVB jest możliwość łatwej obróbki chemicznej z wykorzystaniem alkoholu izopropylowego (IPA). To doskonały sposób na osiągnięcie gładkiego i profesjonalnego wykończenia powierzchni wydruków 3D. Proces ten polega na nałożeniu IPA na powierzchnię wydruku, co skutkuje stopieniem zewnętrznej warstwy i stworzeniem jednolitej, gładkiej powierzchni.

Wydruk 3D z filamentu PVB w kolorze czerwonym wygładzony IPA

Model wydrukowany z filamentu PVB Smooth Red po procesie wygładzania alkoholem izopropylowym

 

 

Czym jest IPA (alkohol izopropylowy)? Inaczej izopropanol, to powszechnie stosowany w branży motoryzacyjnej, elektronicznej oraz optycznej środek do czyszczenia, odtłuszczania i dezynfekcji.

Istnieje kilka sposobów na wygładzenie powierzchni wydruku 3D z filamentu PVB z wykorzystaniem IPA:

 

Metoda 1: Polerowanie w oparach IPA (z wykorzystaniem prostej komory lub stacji do wygładzania Polymaker Polysher)

Stosowanie profesjonalnej stacji do wygładzania wydruków jest najszybszą i najbardziej efektywną metodą. Jednak z powodzeniem możesz samodzielnie zbudować prostą komorę do wygładzania.

 

Wydruk z PVB Smooth Black przed i po procesie wygładzania alkoholem izopropylowym.

 

 

Nasącz arkusze papierowego ręcznika IPA i wyściel nimi szklany pojemnik. Następnie umieść w nim wydruk z PVB. Czas wygładzania zależy od elementu i stopnia wygładzenia jaki chcesz uzyskać.

Metoda 2: Bezpośrednie nanoszenie IPA za pomocą szmatki, pędzla lub sprayu.

Nałóż niewielką ilość izoporopanolu na powierzchnię wydruku. W przypadku używania pędzelków lub szmatek należy uważać, aby włókna/włoski nie pozostały na powierzchni wydruku, która pod wpływem IPA robi się kleista.

 

Metoda 3: Zanurzanie wydruku w IPA

Nalej IPA do pojemnika, a następnie zanurz w nim Twój wydruk na 15-30 minut lub krócej (czas zanurzania zależy od bryły wydruku). Pamiętaj! Zbyt długa ekspozycja może prowadzić do nadmiernego zmiękczania i zdeformowania modelu.

WARTO ZAUWAŻYĆ: IPA rozpuszcza zewnętrzną warstwę wydruku 3D. Niezależnie od wybranej metody, lepszy efekt uzyskasz obrabiając wydruk kilkakrotnie przez krótszy czas, pozwalając wydrukowi wyschnąć pomiędzy kolejnymi procesami niż eksponując go na działanie rozpuszczalnika raz, a długo.

UWAGA! IPA jest łatwopalny, więc zawsze przeprowadzaj te procesy w dobrze wentylowanym miejscu i z dala od otwartego ognia. Może być drażniący dla skóry i oczu, więc zawsze stosuj środki ochrony osobistej.

 Jak uzyskać wydruki 3D o przejrzystej powierzchni?

Filament PVB pozwoli Ci na tworzenie modeli, których ścianki przypominają szkło lub taflę lodu. Jeżeli przejrzystość ścianek to Twój priorytet wydrukuj swój model w trybie wazy z jednym obrysem. W przypadku modeli o większej liczbie obrysów warstwy będą nadal widoczne nawet po wygładzeniu IPA. Musisz pamiętać, że filament PVB pod wpływam IPA mięknie. Twój wydruk może ulec deformacji, jeżeli jego ścianki będą zbyt cienkie. Aby tego uniknąć, pomyśl nad wyborem dyszy o większej średnicy (nawet do 0,8 mm).

Wazon wydrukowany z PVB Green Transparent po wygładzeniu IPA.

Zastosowanie

Filament PVB umożliwi Ci tworzenie wielu ciekawych projektów wymagających estetycznego wykończenia powierzchni. Najlepiej sprawdzi się w druku modeli przejrzystych, np. biżuterii, wazonów, kloszy lamp, a także w tworzeniu figurek o gładkich, połyskujących powierzchniach.

 

 

Odkrywanie nowych materiałów, takich jak filament PVB, to jedna z wielu przyjemności, jakie niesie ze sobą świat druku 3D.  Jego unikalne właściwości estetyczne i łatwość post-processingu czynią go atrakcyjnym wyborem do wielu projektów. Być może okaże idealnym wyborem do Twojego następnego pomysłu? Filament PVB kupisz w naszym sklepie internetowym – przejdź do sklepu już teraz.

 

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego filamentu? Z przyjemnością Ci pomożemy! Czekamy na Twoją wiadomość.