Jesteśmy producentem wyrobów z tworzyw sztucznych i jesteśmy świadomi wpływu naszych produktów na środowisko. Dlatego jednym z naszych głównych priorytetów są działania proekologiczne m.in. w zakresie opakowań. Na co dzień w naszej produkcji minimalizujemy negatywny wpływ na środowisko naturalne poprzez szereg rozwiązań przemysłowych, takich jak wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w tym słońca, zamknięte obiegi wody, itp. W opakowaniach naszych produktów dbamy o to, by nasze kartony opakowaniowe były proste i przyjazne środowisku. Teraz przyszedł czas na ekologiczne szpule, na które nawijany jest nasz filament.

STAWIAMY NA RECYKLING, DREWNO I LEKKOŚĆ

 Szpula wykonywana jest z polipropylenu pochodzącego z recyklingu napełnionego w ponad 30% pyłem drzewnym, któremu zawdzięcza swój brązowo-piaskowy kolor. Zastosowanie naturalnego wypełniacza pozwoliło na zredukowanie ilości tworzywa wykorzystanego w szpuli.

Dzięki wykorzystanym materiałom oraz przemyślanej budowie nasza szpula jest lżejsza o prawie 20% w porównaniu do standardowych szpul z poliwęglanu (200 gram vice 256 gram).

Wymiary są standardowe, jak w większości szpul spotykanych na rynku (200mm średnicy, 52mm otwór, 55mm grubości). 

REDUKCJA EMISJI CO2

 Produkcja  oryginalnego polipropylenu generuje prawie dwukrotnie mniejszy ślad węglowy (dla PP ok. 1,6 kg) niż najczęściej stosowanego w szpulkach poliwęglanu (dla PC ok 4,1 kg). Dodatkowo redukujemy ilość emitowanego do atmosfery CO2 wykorzystując w naszej szpuli tworzywo pozyskane w procesie przetworzenia odpadów PP. Jednak to jeszcze nie wszystkie czynniki redukujące ilość gazów cieplarnianych powstałych podczas produkcji szpuli. Włókna drewna spełniające rolę wypełniacza dodatkowo zmniejszają sumaryczny ślad węglowy. Drzewo w czasie swojego życia pochłania większą ilość CO2, od tej która powstaje podczas jego przetworzenia. Czyni to finalny wskaźnik emisji na poziomie ~0,3 kg  i tworzy najbardziej ekologiczną szpulę z tworzywa spośród dostępnych na rynku.

 Wszystko to składa się na produkt, którego produkcja generuje ponad 13 (!) razy mniej dwutlenku węgla w porównaniu z klasyczną szpulą z transparentnego poliwęglanu.

 Warto nadmienić też, że recykling polipropylenu nie wymaga żadnych zasobów wody, w przeciwieństwie do recyklingu papieru i tektury.

EMISJA CO2 – AŻ 13 RAZY MNIEJ!

TRANSPARENTNA SZPULA PC

NASZA SZPULA

NIE WYRZUCAJ – ODBIÓR PUSTYCH SZPUL

 Pomimo niskiego śladu węglowego naszych szpul, jeżeli da się ich ponownie użyć, to nie powinniśmy ich wyrzucać. W myśl zasady ZeroWaste, proponujemy użytkownikom naszych filamentów prośrodowiskowe zbieranie pustych szpulek, które odbieramy z terytorium Polski na nasz koszt. Każdy użytkownik który uzbiera 10 sztuk pustych szpulek (niezależnie od tego czy jest to szpulka transparentna, czy wyżej opisana „drewniana”, czy też szpulka czarna po filamentach 3 kg) może się się z nami skontaktować pisząc wiadomość e-mail na adres [email protected] i zamówić odbiór szpul. Skontaktujemy się z każdą osobą i uzgodnimy dogodny dla Użytkownika termin i formę odbioru (kurier/paczkomat).

JAK PRZYGOTOWAĆ SZPULKI DO ODBIORU?

 W wiadomości e-mail prosimy załączyć zdjęcie szpul do zwrotu oraz numer telefonu i adres, z którego szpule mają być odebrane. Szpulki mogą być uszkodzone (np. ułamane lub pęknięte), ale prosimy o oddawanie tylko czystych szpul. Prosimy też o usunięcie etykiet przed zapakowaniem paczki.

NAGRADZAMY DBAŁOŚĆ O ŚRODOWISKO

 Każda osoba lub firma, która zdecyduje się odesłać do nas przynajmniej 10 szpul, otrzyma od nas w podziękowaniu kod zniżkowy o wartości 15zł na kolejne zakupy sklepie internetowym na www.sklep.rosa3d.pl.

CO SIĘ STANIE Z ODESŁANYMI SZPULKAMI W ROSA3D? 

 Te szpule, które będą się do tego nadawały, zostaną ponownie użyte, zwłaszcza do nawijania produktów z serii R (recykling), takich jak R-PLA, R-PET-G. Szpulki, które będą zbyt zużyte lub uszkodzone, przekażemy do recykligu i powstaną z nich nowe szpule.