Jesteśmy producentem wyrobów z tworzyw sztucznych i jesteśmy świadomi wpływu naszych produktów na środowisko. Dlatego jednym z naszych głównych priorytetów są działania proekologiczne m.in. w zakresie opakowań. Na co dzień w naszej produkcji minimalizujemy negatywny wpływ na środowisko naturalne poprzez szereg rozwiązań przemysłowych, takich jak wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w tym słońca, zamknięte obiegi wody, itp. W opakowaniach naszych produktów dbamy o to, by nasze kartony opakowaniowe były proste i przyjazne środowisku. Wprowadziliśmy szpule wykonane z ekologicznego surowca, a teraz przyszedł czas na minimalizację odpadów pozostałych po procesie drukowania 3D.

SZPULA SKŁADANA

Nowa szpula powstała jako efekt naszej troski o środowisko naturalne i dążenia do minimalizacji odpadów powstałych w procesie druku 3D.

Składa się ona z tekturowej gilzy oraz wciśniętych na nią dwóch tarcz wielorazowego użytku Masterspool ROSA3D.

Tarcze Masterspool ROSA3D zostały wytworzone metodą formowania wtryskowego, co zapewnia wysoką trwałość i precyzję wykonania, a do ich produkcji wykorzystano R-PC – poliwęglan pochodzący w 100% z recyklingu.

Dzięki zastosowaniu składanej szpuli po procesie drukowania pozostaje minimalny odpad w postaci tekturowej gilzy ważącej zaledwie 30g, którą można wyrzucić do pojemnika na papier.

Posiada standardowe wymiary podobne do większości szpul dostępnych na rynku (średnica zewnętrzna :201,7mm, średnica otworu: 52mm, szerokość: 65mm, waga tarcz: 220g, waga tekturowej gilzy: 30g, waga szpuli: 250g).

SZPULA DREWNIANA

 Szpula wykonywana jest z polipropylenu pochodzącego z recyklingu napełnionego w ponad 30% pyłem drzewnym, któremu zawdzięcza swój brązowo-piaskowy kolor. Zastosowanie naturalnego wypełniacza pozwoliło na zredukowanie ilości tworzywa wykorzystanego w szpuli.

Dzięki wykorzystanym materiałom oraz przemyślanej budowie nasza szpula jest lżejsza o prawie 20% w porównaniu do standardowych szpul z poliwęglanu (200 gram vice 256 gram).

Wymiary są standardowe, jak w większości szpul spotykanych na rynku (200mm średnicy, 52mm otwór, 55mm grubości).

EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA

Do produkcji tarcz Masterspool ROSA3D został wykorzystany R-PC (poliweglan pochodzący z recyklingu), natomiast tekturowa gilza wykonana została z ekologicznych naturalnych materiałów.

Koncepcja budowy szpuli, pozwalająca na ponowne wykorzystanie tarcz w ReFillach, oraz świadomie dobrane surowce do produkcji, pozwalają nam zminimalizować ilość odpadów powstałych po procesie drukowania. Po zakończonym drukowaniu użytkownik może ponownie wykorzystać tarcze z ReFillami dostępnymi w naszej ofercie, a tekturową gilzę wyrzucić do pojemnika na papier lub wykorzystać jako rdzeń dla minipacków z naszej oferty.

Zastosowane materiały mają znaczenie – pozwalają nam na redukcję śladu węglowego oraz negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Dodatkowo tarcze Masterspool ROSA3D odznaczają się wyjątkową trwałością i nowoczesnym designem.

Z kolei nasza drewniana szpula zbudowana jest z przetworzonego PP oraz włókien drewna. Produkcja oryginalnego polipropylenu generuje prawie dwukrotnie mniejszy ślad węglowy (dla PP ok. 1,6 kg) niż najczęściej stosowanego w szpulkach poliwęglanu (dla PC ok 4,1 kg). Dodatkowo redukujemy ilość emitowanego do atmosfery CO2 wykorzystując w naszej szpuli tworzywo pozyskane w procesie przetworzenia odpadów PP. Jednak to jeszcze nie wszystkie czynniki redukujące ilość gazów cieplarnianych powstałych podczas produkcji szpuli. Włókna drewna spełniające rolę wypełniacza dodatkowo zmniejszają sumaryczny ślad węglowy. Drzewo w czasie swojego życia pochłania większą ilość CO2, od tej która powstaje podczas jego przetworzenia. Czyni to finalny wskaźnik emisji na poziomie ~0,3 kg  i tworzy najbardziej ekologiczną szpulę z tworzywa spośród dostępnych na rynku.

 Wszystko to składa się na produkt, którego produkcja generuje ponad 13 (!) razy mniej dwutlenku węgla w porównaniu z klasyczną szpulą z transparentnego poliwęglanu.

REDUKCJA EMISJI CO2

TRANSPARENTNA SZPULA PC

 SZPULA DREWNIANA

NOWA SKŁADANA SZPULA

WYKORZYSTAJ PONOWNIE

Tarcze Masterspool ROSA3D wchodzące w skład naszej nowej szpuli możesz ponownie wykorzystać do ReFill’i z naszej oferty. Wystarczy wcisnąć je na tekturową gilzę, zabezpieczyć koniec filamentu przez rozwinięciem, a następnie usunąć opaski zaciskowe.

NIE WYRZUCAJ – ODBIÓR PUSTYCH SZPUL

 Pomimo niskiego śladu węglowego naszych szpul, jeżeli da się ich ponownie użyć, to nie powinniśmy ich wyrzucać. W myśl zasady ZeroWaste, proponujemy użytkownikom naszych filamentów prośrodowiskowe zbieranie pustych szpulek, które odbieramy z terytorium Polski na nasz koszt. Każdy użytkownik który uzbiera 10 sztuk pustych szpulek (niezależnie od tego czy jest to szpulka transparentna, czy „drewniana”, czy też szpulka czarna po filamentach 3 kg) może się się z nami skontaktować pisząc wiadomość e-mail na adres [email protected] i zamówić odbiór szpul. Skontaktujemy się z każdą osobą i uzgodnimy dogodny dla Użytkownika termin i formę odbioru (kurier/paczkomat).

JAK PRZYGOTOWAĆ SZPULKI DO ODBIORU?

 W wiadomości e-mail prosimy załączyć zdjęcie szpul do zwrotu oraz numer telefonu i adres, z którego szpule mają być odebrane. Szpulki mogą być uszkodzone (np. ułamane lub pęknięte), ale prosimy o oddawanie tylko czystych szpul. Prosimy też o usunięcie etykiet przed zapakowaniem paczki.

NAGRADZAMY DBAŁOŚĆ O ŚRODOWISKO

 Każda osoba lub firma, która zdecyduje się odesłać do nas przynajmniej 10 szpul, otrzyma od nas w podziękowaniu kod zniżkowy o wartości 15zł na kolejne zakupy sklepie internetowym na www.sklep.rosa3d.pl.

CO SIĘ STANIE Z ODESŁANYMI SZPULKAMI W ROSA3D? 

 Te szpule, które będą się do tego nadawały, zostaną ponownie użyte, zwłaszcza do nawijania produktów z serii R (recykling), takich jak R-PLA, R-PET-G. Szpulki, które będą zbyt zużyte lub uszkodzone, przekażemy do recykligu i powstaną z nich nowe szpule.