Czy wydruki z filamentów przemysłowych nie wychodzą Ci idealnie? Jak uratować stary materiał techniczny, który leżał dłuższy czas w wilgotnym środowisku? W tym artykule omawiamy jakie problemy może sprawiać wilgotny filament i jakie są dostępne na rynku rozwiązania.
Druk 3D w technologii FFF zmienił się diametralnie przez ostatnie cztery lata: urządzenia stały się szybsze, tańsze i co najważniejsze łatwiejsze w obsłudze. Filamenty również nie pozostały daleko w tyle. Nikogo już nie interesują zwykłe PLA, PET-G czy ABS. Dzisiaj filamenty muszą być wielokolorowe lub niepalne lub muszą mieć zwiększoną wytrzymałość (najlepiej wszystko na raz). Kuszeni obietnicami dodatkowych właściwości materiałów mniej doświadczeni drukarze nagle zderzają się ze ścianą. Bardziej atrakcyjne filamenty są trudniejsze w druku, wymagane są zamknięte komory, najlepiej podgrzewane, a w ogóle przed samym drukiem należy taki materiał wysuszyć.
Mimo, że rozwój druku 3D poszedł daleko na przód, to nie możemy zapominać o podstawowej zasadzie: należy dbać o filament. Materiał niewłaściwie przechowywany będzie sprawiać problemy podczas druku jak i po nim. Okaże się, że wydrukowane modele nie spełniają wymagań wizualnych i wytrzymałościowych. Głównym powodem jest wilgoć wchłonięta przez materiał. Czasami nawet świeżo rozpakowany materiał ze szczelnego opakowania może być zbyt wilgotny do druku. Filamenty w swojej naturze szybko pochłaniają wilgoć z powietrza, a zwłaszcza nylon czy mieszanki z włóknem węglowym lub szklanym. Jakie są tego konsekwencje? Podczas druku mokrego materiału jest słyszalne strzelanie z dyszy. To oznacza, że krople wody w filamencie przez zwiększoną temperaturę i ciśnienie wyparowują i tworzą dziury na wydruku. Skutkuje to brzydszym wydrukiem oraz zmniejszeniem wytrzymałości. W trakcie druku wilgotnego filamentu zwiększa się nitkowanie (pojawiają się włoski na wydruku), a w ekstremalnych sytuacjach może dojść do zatkania dyszy.
POPULARNE ROZWIĄZANIA
By temu wszystkiemu zaradzić powstało wiele metod suszenia materiałów. Najprostszą i zarazem najtańszą metodą jest suszenie filamentu za pomocą podgrzewanego stolika i komory drukarki. Minusami tej metody jest fakt, że podczas suszenia filamentu drukarka jest zajęta i materiał nie jest suszony równomiernie.
Suszenie w piekarniku również jest popularną metodą. Niemniej jednak to nie jest idealne rozwiązanie. Filament nie jest równomiernie suszony, a temperatura w piekarniku waha się, bardzo trudno osiągnąć dokładne wartości. Tworzy to wielkie ryzyko przegrzania i uszkodzenia materiału lub szpuli.
Wielu drukarzy korzysta z suszarek do grzybów by suszyć filamenty. Wymaga to modyfikacji urządzenia by zmieściły się szpule. Dużym minusem tej metody jest fakt, że suszarki tego typu mają maksymalną temperaturę 70 °C i niską efektywność. To oznacza, że można skutecznie wysuszyć jedynie PLA i PET-G. Można próbować suszyć bardziej techniczne filamenty, ale wymaga to więcej czasu i nie ma gwarancji rezultatu.
Najpopularniejszą metodą suszenia filamentów jest zakup dedykowanych urządzeń, do których się wkłada szpule, a wychodzi nitka materiału do drukarki 3D. Są urządzenia, w których się mieści jedna lub kilka szpul, działają jak suszarki do grzybów lub suszą materiał w inny sposób. Dodatkową zaletą jest możliwość załadowania filamentu prosto z suszarki do drukarki. Bardziej zaawansowane urządzenia tego typu mają wbudowane ustawienia suszenia danego gatunku filamentu. Wydaje się być idealnym rozwiązaniem, ale niestety ta metoda, jak i trzy pozostałe mają dwie wspólne wady.
Suszarka do filamentu EIBOS EASDRY dostępny w naszym sklepie.
Po pierwsze, proces suszenia materiałów technicznych zajmuje wiele godzin (od czterech do kilkudziesięciu), drugie jego efektywność przy wymagających materiałach jest niska. Filament raz wysuszony można schować do szczelnego pojemnika i wyjmować go tylko na czas druku, ale takie rozwiązanie zajmuje miejsce i materiał często wyjmowany z pudełka po jakimś czasie i tak trzeba ponownie wysuszyć.
Wszystkie wymienione problemy rozwiązuje suszarka Drywise od Thought3D. Firma już wcześniej zasłynęła klejem adhezyjnym Magigoo. Tym razem wyciągają pomocną dłoń w stronę przemysłowych drukarek 3D z metodą suszenia typu in-line (sama nitka filamentu).
JAK TO DZIAŁA?
Urządzenie jest proste w użyciu, za pomocą ekranu i LEDów suszarka informuje użytkownika, co należy robić. Na początku należy wybrać gatunek filamentu, jego producenta oraz dokładny rodzaj materiału. Thought3D opracowuje profile filamentów razem z producentami. Dzięki temu operator maszyny nie musi samemu wprowadzać parametrów. W urządzeniu już są wbudowane profile do naszych materiałów ROSA3D FILAMENT: ABS V0 FR, PA12 + CF15, PC-PBT (w przyszłości zostaną dodane następne profile filamentów).
Suszarka do filamentu Drywise.
Szpulę filamentu można montować na wiele sposobów: w uchwyt zamontowany na suszarce, na drukarce lub w każdy inny sposób. Dzięki temu użytkownik zyskuje swobodę w planowaniu rozstawienia sprzętów oraz jest możliwe korzystanie z większych szpul. Najważniejsze, by materiał miał swobodny dostęp do suszarki.
Sposób działania suszarki Drywise jest bardzo prosty. Do urządzenia wprowadzana jest sama nitka filamentu, która jest suszona gorącym powietrzem. Wilgoć wytrącona z materiału przechodzi do pojemnika ze środkiem suszącym, który pobiera cząsteczki wody. W ten sposób osuszone powietrze ponownie wraca do całego obiegu.
Wstępne suszenie trwa od 30 min do godziny. Czas suszenia zależy od rodzaju materiału, czyli nastaw opracowanych przez producenta urządzenia dla tego konkretnego tworzywa. Jeśli materiał został wcześniej wysuszony to na życzenie użytkownika jest możliwe pominięcie wstępnego suszenia.
Po wprowadzeniu filamentu do drukarki należy odczekać następne 15 min by osuszyć dodatkową porcję materiału. Po tym czasie można załączyć druk i suszarka na bieżąco będzie suszyć filament.
Suszarka informuje, kiedy wymienić środek suszący i o-ringi, które gwarantują szczelność urządzenia. Do zestawu są dołączane dodatkowe o-ringi oraz dwa środki suszące. Producent urządzenia oferuje przystawkę Pre-Heater do materiałów z włóknem szklanym lub węglowym. Jest on niezbędny do tego typu filamentów, ponieważ materiały te są bardzo kruche. Pre-Heater podgrzewa filament tak, by były bardziej elastyczne, co niweluje ryzyko ułamania materiału przechodzącego przez urządzenie. Dodatkowo Pre-Heater przez swoje gabaryty zwiększa kąt wejścia materiału do suszarki, co zmniejsza szansę ułamania filamentu przed podgrzaniem.
Przystawka Pre-Heater.
Dzięki ciągłemu suszeniu filamentu jest zagwarantowana najwyższa jakość i powtarzalność druku. Wydruki z materiałów wysuszonych metodą in-line są wizualnie doskonałe, wydruki nie posiadają ubytków na ściankach, chropowatych powierzchni, włosków ani przepaleń, co również się przekłada na wysoką wytrzymałość.
W suszarce zamontowano wiele czujników, dzięki temu urządzenie w pełni kontroluje proces suszenia. Drywise może również automatycznie zatrzymać proces, jeśli filament przestanie się poruszać. Zwiększa to bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
DUŻE OSZCZĘDNOŚCI
Użytkownicy suszarki Drywise pozbędą się jednej z największych bolączek w przemysłowym druku 3D: długi czas na przygotowanie materiału do produkcji. W momencie, kiedy nie ma potrzeby wielogodzinnego suszenia materiału w piecach, drukarze będą mogli szybciej produkować przedmioty z bardziej wymagających materiałów. To się przekłada na lepszą wydajność, możliwość realizacji większej liczby zleceń oraz oszczędności na rachunkach za prąd.
Ten kto prowadzi drukarnie 3D wie, że mimo starań często po druku zostają zaczęte szpule filamentów, odstawione na półkę na długi czas. Najczęściej takie materiały zostają zutylizowane, ponieważ nie opłaca się suszyć filamentów w piecu bez gwarancji rezultatów. Suszarka Drywise niezależnie od stanu filamentu i jego ilości skutecznie wysuszy materiał i dalej się będzie nadawał do druku.
Wielkim problemem w przemysłowym druku 3D jest produkcja przedmiotów z dużych szpul. Zachęcają niższą ceną niż zakup mniejszych, ale suszenie w piecu dużych szpul wiąże się z poważnym problem. Nie ma gwarancji, że zostanie wysuszony również filament w środku szpuli. Najczęściej zostają wysuszone tylko zewnętrzne powierzchnie materiału, a te w środku dalej będą mokre. Suszarka Drywise rozwiązuje ten problem, ponieważ suszy samą nitkę filamentu, a nie całą szpulę.
Suszarka Drywise jak i Pre-Heater są dostepne w naszym sklepie.
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie. Zdobądź rabat -10% na Twoje pierwsze zamówienie.
ROSA PLAST SP. z o.o.
ul. Hipolitowska 102B
05-074 Hipolitów k. Halinowa
Telefon
+48 22 783 62 62
Email
eshop@rosa3d.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 15:00